TESCAN
menu
Sledujte nás:

Vybrané články

Nejnovější články

U nás není prostor pro chyby, říká Ondra Michele, vedoucí oddělení Finalizace

Oddělení Finalizace je na konci výrobního řetězce všech mikroskopů TESCAN. Cílem jeho pracovníků je každý přístroj řádně otestovat a seřídit tak, aby instalace u zákazníka proběhla bez komplikací. Co vše to obnáší, jsme se zeptali vedoucího Ondry Micheleho. 

Ondřej Michele, vedoucí oddělení Finalizace

Zaujalo mě, že v oddělení Finalizace jsme potkali většinou mladé kolegy. Jaký je tu průměrný věk?

To přesně nemám spočítané, ale je pravda, že většina má těsně po vysoké škole. Je to dáno více faktory: předně je to práce vhodná i pro absolventy. Náš obor je natolik specifický, že počítáme s tím, že nováčci do finalizace přichází v podstatě bez praxe, pouze s technickými znalostmi. Vše je naučíme sami. Musí detailně pochopit fungování elektronového mikroskopu a jeho komponent. Tím získají dobrý celkový přehled a nasbírají cenné zkušenosti. Často pak pokračují na jiná oddělení, jako je servis nebo vývoj. Máme tu ale i kolegy ve věku kolem 50 let, kteří zde pracují roky. Je to odborná a naplňující práce, za kterou jsou vidět výsledky. 

V čem finalizace přesně spočívá?    

Z oddělení montáže k nám přichází mikroskop již smontovaný. Je otestovaný na těsnost komory, která musí být schopna udržet vakuum, má za sebou základní softwarový test. Finalizace začíná v čistých a superčistých prostorách výroby, kde se mikroskop osadí nejcitlivějšími komponenty: tubusem a manipulátorem. Poté jej finalista přebere, zapojí a takzvaně oživí. Každý vyrobený kus projde přesným postupem testování tak, aby se odhalily případné nedostatky. Je to jako první zkušební jízda s právě vyrobeným autem. S tím rozdílem, že se nejedná o pásovou velkovýrobu, ale každý kus je poskládán v podstatě na míru, podle požadavků zákazníka a typu jeho výzkumu. 

Co se děje potom?     

Pokud se během testování zjistí nějaký nedostatek, je třeba jej odstranit a znovu otestovat. Nejčastěji se jedná o různá rušení, skryté chyby v dílech nebo elektronice, které nejdou odhalit dříve než v mikroskopu. Čím složitější a dražší je konfigurace, tím náročnější je jeho testování, ale musíme si být jisti, že vše funguje. Po dokončení finalizace se mikroskop opět částečně rozloží, zabalí a expeduje. Po nás se přístroj zapne až u zákazníka a to už musí všechno fungovat na 100 procent.    

Jak dlouho proces finalizace trvá a co se stane, když objevíte nedostatek?

Finalizace jednodušších mikroskopů trvá dva týdny, u složitějších, dvousvazkových typů je to většinou pět až šest týdnů. Pokud najdeme na mikroskopu nějakou závadu, tak v případě jednoduchých konfigurací to zvládne opravit sám finalista, ale u složitějších přístrojů to může vyžadovat výměnu specifické komponenty a další technologický čas. Například rozebrat a znovu složit tubus trvá jeden týden a nedá se to nijak uspěchat. Naštěstí je to potřeba jen výjimečně a většinu komplikací se podaří odstranit rychle. Finalisté si musí umět poradit.

Jak je vaše oddělení velké?

Jako celý TESCAN i my neustále rosteme. Když jsem před deseti lety jako finalista začínal, bylo nás asi deset. Aktuálně je nás přes 30 a dalších zhruba pět kolegů máme v plánu letos přibrat. Kapacitně můžeme najednou finalizovat až 40 přístrojů, ale většinou jich tu máme najednou do pětadvaceti. Všichni spolu komunikujeme a učíme se navzájem. Komunikace je pro nás hodně důležitá, jak v rámci oddělení, tak i směrem do firmy. 

Kvůli dobrému plánování napříč celou výrobou?

To také, ale hlavně dáváme zpětnou vazbu vývoji, montáži nebo oddělení kvality. Jsme první, kdo mikroskop zapne a může objevit jakýkoliv nedostatek v celém systému, který je třeba zpětně reflektovat, aby k němu nedocházelo pravidelně. Pokud zjistíme častěji závadu v nějakém komponentu, a může to být třeba jen kabelový svazek, musíme vyvolat změnu až v procesu výroby nebo nákupu. Naštěstí jsme schopni spolupracovat agilně, i díky tomu, že sedíme v jedné budově.  

To zní jako pestrá práce… 

Než mikroskop oživíme, nikdy nevíme, co nás čeká. Na druhou stranu, kvalita výroby je na vysoké úrovni, málokdy nás ještě něco překvapí. V našem oddělení už není prostor na chyby, takže to vyžaduje velkou zodpovědnost, nic se nesmí přehlédnout. I proto každý mikroskop projde kontrolou minimálně dvou finalistů. Někdy je to doslova detektivní práce, kdy vidíte, že něco nesedí, a musíte vypátrat příčinu.  

Děkujeme za rozhovor.

08.08.2022