TESCAN
menu
Sledujte nás:

Vybrané články

Nejnovější články

TESCAN rozvíjí vztahy s dodavateli pořádáním exkurzí

Elektronový mikroskop tvoří tisíce součástek, od robustních obrobků po miniaturní čipy. Požadavky na kvalitu výroby jednotlivých dílů jsou extrémní, protože přesnost a spolehlivost každého z nich má vliv na fungování celého přístroje. Technologicky unikátní díly nesoucí klíčové know-how si brněnský TESCAN vyrábí sám. Podstatnou část však zajišťují také jeho dodavatelé. Právě pro ně TESCAN pravidelně pořádá dodavatelské návštěvy.

Pokud chcete zobrazit vzorky v rozlišení nanometrů, potřebujete velmi přesnou a citlivou techniku, jejíž každou součást je náročné vyrobit. V TESCANu jsou si toho dobře vědomi, proto se rozhodli spolupráci s dodavateli dílů upevnit a otevřeli jim své výrobní prostory.

„Zhruba 80 procent našich dodavatelů je z České republiky. Chtěli jsme, aby pracovníci dodavatelských firem, konkrétně lidé z dílny – soustružníci, frézaři nebo mistři -, měli představu, co a proč TESCAN vyrábí a jak je to důležité“ uvedl ředitel marketingu Maroš Karabinoš. Exkurzí se zúčastnili zástupci více než deseti firem, přičemž nešlo primárně o management společností, ale pracovníky z výroby.

Dodavatelé měli v rámci návštěv příležitost vůbec poprvé pozorovat, jak se jejich díly stávají součástí jednoho přístroje, a seznámit se s fungováním mikroskopu.

„Překvapila mě technická úroveň TESCANu. Netušil jsem, že je Brno takovým centrem mikroskopie, jak komplikovaným a komplexním zařízením je elektronový mikroskop a jaké může mít modifikace a využití,“ podělil se o přínosy exkurze Dušan Komenda, jednatel společnosti Wolko-plast.

Vyrobit elektronový mikroskop je kromě samotného know-how náročné i po organizační a logistické stránce. Některé díly se objednávají na měsíce dopředu, jiné jsou součástí speciální kusové výroby pro konkrétní zařízení. Termíny dodávek na sebe musí perfektně navazovat, aby zákazníci dostali mikroskop včas a v prvotřídní kvalitě, která se u přístrojů s cenou v řádu desítek milionů korun očekává. Proto se všechny mikroskopy sestavují v Brně. Takto centralizovaná výroba umožňuje TESCANu efektivně pracovat se zdroji a kontrolovat celý proces výroby i jeho plánování.

„TESCAN dlouhodobě roste, máme za sebou rekordní rok jak v tržbách, tak i v počtu dodaných mikroskopů. Chceme, aby dodavatelé rostli společně s námi, abychom dokázali naše řešení neustále zlepšovat a zpřesňovat, a uspět tak v mezinárodní konkurenci,“ dodal Maroš Karabinoš.

18.06.2019