TESCAN
menu
Sledujte nás:

Vybrané články

Nejnovější články

TESCAN nainstaloval 3000. mikroskop. Pomůže vědcům při vývoji palivových článků i speciálních protéz.

Jubilejní elektronový mikroskop s výrobním číslem 3000 byl v únoru představen na univerzitě v německém Freiburgu. TESCAN AMBER X patří k nejnovějším modelům brněnského výrobce a kombinuje ultra vysoké rozlišení s plazmovým svazkem pro opracování povrchu vzorků.

Oficiální představení se konalo v Ústavu pro mikrosystémové technologie (IMTEK), v jehož laboratořích je mikroskop umístěn. Kromě ukázky práce s mikroskopem zde byly představeny i první dva výzkumy, ve kterých najde mikroskop uplatnění. Univerzita chce mikroskop využívat například při vývoji pokročilých typů neuroprostetik. Ta by brzy měla nahrazovat chybějící funkce nervové soustavy pomocí senzorických implantátů a protéz. Pacient by díky nim měl při doteku prostřednictvím speciální protézy získat informace o tvrdosti a povrchu předmětu. Druhým představeným výzkumem, ve kterém nalezne elektronový mikroskop uplatnění, je hledání nových technologií palivových článků s cílem vyvinout inovativní metody výroby elektrické energie. „Už jen tyto dvě aplikace ukazují, jak univerzálním nástrojem je TESCAN AMBER X pro vědecké ústavy. Jsem velmi rád, že náš mikroskop bude pomáhat u takto ambiciózních projektů,“ uvedl generální ředitel TESCAN GmbH Sven Gosda.

V loňském roce TESCAN vyrobil v Brně téměř 300 elektronových mikroskopů, z nichž naprostá většina mířila na export. „Jsme jednoznačně exportní firmou, mikroskopy dodáváme do celého světa. Jsme rádi, že tento výroční mikroskop putoval právě do Německa, což je trh, kde chceme dlouhodobě ještě více posilovat,“ uvedl na oficiálním představení marketingový ředitel TESCANu Maroš Karabinoš. TESCANu se v Německu daří, v roce 2018 zde koupil dosavadního distributora a založil dceřinou společnost TESCAN GmbH. Ani pro samotnou freiburskou univerzitu se nejedná o první zkušenost s brněnským výrobcem, od roku 2016 zde mají jeho elektronový mikroskop TESCAN VEGA3.

O elektronovém mikroskopu

Elektronové mikroskopy nemusí sloužit jen k pozorování vzorků, ale také k úpravám jejich povrchu, tedy přidávání nebo odebírání materiálu. Mikroobrábění se provádí pomocí fokusovaného iontového svazku (FIB). TESCAN, který jako vůbec první výrobce na světě přišel s „plazma FIBem“ integrovaným s rastrovacím elektronovým mikroskopem (SEM), uvedl na trh koncem loňského roku model TESCAN AMBER X. Jde o nejmodernější FIB-SEM řešení, které kombinuje přesné opracování výkonným iontovým svazkem na bázi xenonové plazmy s vylepšenou vysokorozlišovací elektronovou optikou s ultra vysokým rozlišením (UHR) bez nutnosti imerzního magnetického pole. Tato kombinace je velmi vhodná pro charakterizaci struktury širokého spektra materiálů. Xenonový plazma FIB se liší od tradiční technologie iontových svazků s kovovými ionty galia také svou schopností soustředit více iontů do tenkého svazku, čímž se dosahuje vyšších proudů iontového svazku. Ty u TESCAN AMBER X zajišťují výrazně vyšší rychlost odprašování materiálu – až o jeden řád i více -, přičemž stále umožňují jemné opracování, leštění a iontovou mikroskopii s rozlišením až 15 nm. Jedním z prvních uživatelů této novinky se stala právě Univerzita Alberta-Ludvíka Freiburg.

 

O TESCANu

TESCAN je český výrobce elektronových mikroskopů. Společnost byla založena v roce 1991 vývojovými a servisními pracovníky firmy TESLA s cílem pokračovat v tradici výroby elektronových mikroskopů v Brně. V roce 1996 TESCAN představil svůj první přístroj, PROXIMA, a další modelové řady mu zajistily místo mezi předními světovými výrobci. Dlouhodobá expanze a zakládání dceřiných společností po celém světě vyvrcholily v roce 2013 vytvořením holdingové struktury s francouzskou společností ORSAY PHYSICS. Tak vznikl TESCAN ORSAY HOLDING, který si i nadále zachoval centrálu, výrobu i vývoj v brněnských Kohoutovicích. Každý mikroskop TESCAN je vyroben v Brně, přestože zhruba 95 % produkce míří k zákazníkům do celého světa. Mezi největší odběratele patří světové univerzity, výzkumná centra nebo průmyslové a výrobní firmy v mnoha odvětvích. Více než 500 zaměstnanců TESCAN ORSAY HOLDING vyrobí téměř 300 mikroskopů ročně, což představuje roční obrat zhruba 2 miliardy korun.

27.02.2020