TESCAN
menu
Sledujte nás:

Vybrané články

Nejnovější články

TESCAN expanduje do Japonska

Hned dva významné kroky pro posílení exportu do Asie má za sebou brněnský výrobce elektronových mikroskopů TESCAN. Firma se zúčastnila největší světové konference věnované nanotechnologiím Nanotech 2019, která se konala v Tokiu. Právě v Japonsku se v těchto dnech dokončuje první instalace elektronového mikroskopu TESCAN.

 

Asijský trh je pro elektronové mikroskopy významným odbytištěm, protože se zde nachází většina výrobců polovodičových součástek i dostatek špičkových vědeckých pracovišť. TESCAN zde má stálé zastoupení v podobě dceřiné společnosti TESCAN China, jež funguje v Šanghaji od roku 2009, v ostatních zemích regionu zajišťuje instalace a servis pomocí výhradních distributorů. Do asijských zemí firma exportuje přibližně 40 % výrobní produkce, počet exportních zemí se nově rozšíří o Japonsko.

„Japonsko je specifická země, nachází se zde dva významní výrobci elektronových mikroskopů, kteří mají domácí trh velmi dobře obsazen. Podařilo se nám přijít s technicky natolik unikátním řešením, které nedokázaly nabídnout ani domácí firmy, a tak v těchto dnech dokončujeme instalaci našeho prvního elektronového mikroskopu na jedné z tokijských univerzit,“ uvedl Antonín Doupal, jenž má export do asijských zemí na starost.

TESCAN se minulý měsíc v Japonsku představil i na prestižním veletrhu Nanotech 2019, který je celosvětově nejvýznamnější konferencí o nanotechnologiích. Během tří dnů se na tokijském výstavišti vystřídalo 43 tisíc návštěvníků, kteří mohli TESCAN vidět v samostatném stánku i jako firmu reprezentující Českou republiku na expozici CzechInvestu. „Česká republika má v oboru nanotechnologií čím dál lepší jméno. Na výstavě Nanotech se jen potvrdilo, že máme co nabídnout i v celosvětové konkurenci. Proto je velmi důležité udržovat povědomí o těchto trendech nejen v ČR, ale být vidět i na podobných světových akcích, kde můžeme prezentovat i české firmy, univerzity a výzkumná centra a hledat příležitosti pro spolupráci,“ uvedla Hana Němcová, sektorová manažerka pro nanotechnologie a pokročilé materiály CzechInvestu.

TESCAN věří, že bude na japonském trhu dále posilovat, další objednávky očekává v průběhu tohoto roku. „Po Jižní Koreji a Číně vidíme další prostor pro růst právě v Japonsku, kde se ročně instalují řádově stovky nových elektronových mikroskopů. Přibližně třetina jde k výrobcům polovodičových součástek a zbytek do výzkumu. V obou případech mají japonští zákazníci zájem o mikroskopy nejvyšší třídy,“ upřesňuje Antonín Doupal.

Elektronové mikroskopy se v polovodičovém průmyslu používají zejména ke kontrole kvality výroby, a musí tak nabízet špičkové rozlišení, možnost obrábění vzorku i pokročilou automatiku snímání. Fungují v nepřetržitém provozu, operátoři se u nich střídají ve třech směnách. Náročný bývá také jejich servis, který musí být prováděn v řádu jednotek hodin. Elektronové mikroskopy TESCAN využívají například technologičtí giganti LG a Samsung.

18.02.2019