TESCAN
menu
Sledujte nás:

Vybrané články

Nejnovější články

Odhalte taje mikrosvěta na výstavě „10 let TESCAN MIRA G3“

10. narozeniny slaví TESCAN MIRA G3, jejíž instalací jsme do TESCAN rodiny přivítali dalšího člena – výzkumné centrum CEPLANT. CEPLANT je přední evropskou výzkumnou a vývojovou institucí v oblasti in-line plazmových povrchových úprav a partnerem malých a středních podniků i globálních mezinárodních společností a univerzit v oblasti inovací a technologií. Zabývá se především základním i aplikovaným výzkumem v oboru fyziky nízkoteplotního plazmatu a elektrických výbojů.

Během deseti let skvělé služby prošlo mikroskopem mnoho vzorků, které byly součástí různorodých projektů a výzkumů. Vědci působící v CEPLANTu si díky mikroskopu poradí s plazmovou úpravou různých materiálů jako jsou papír, dřevo, plasty či textilie. Umí připravit tenké vrstvy s výbornými mechanickými vlastnostmi a pomocí plazmatu vytváří různé nanostruktury a nanotrubky nejen na bázi uhlíku. Věnují se bioaplikacím a potenciálu plazmových technologií v medicíně. Dokonce asistují i při restaurátorské činnosti umělců.

U příležitosti tohoto krásného výročí připravil CEPLANT výstavu, jenž prostřednictvím 14 posterů odhaluje nevšední pohledy do mikro a nano světa, které vědci dokážou zobrazit pomocí skenovacího elektronového mikroskopu. Výstava také přibližuje výzkumnou činnost centra, multioborovost a obrovský rozsah aplikačního potenciálu plazmatu.

K výstavě centrum připravilo i volně dostupný doplňkový program s dalšími snímky, informacemi a zajímavostmi. Ke každému vystavenému posteru je k dispozici samostatný soubor pro další čtení. Najdete je na konci oficiálního článku o výstavě.

Poutavým způsobem objevit svět plazmových technologií a jejich potenciálu můžete do konce února v budově děkanátu Přírodovědecké fakulty v areálu Kotlářská 2, kde je všech 14 posterů vystaveno. Po skončení se výstava z budovy děkanátu přesune do kampusu v Bohunicích a poté zpět na Kotlářskou do knihovny PřF.

Společně s CEPLANTem Vás na výstavu srdečně zveme!

27.01.2023