TESCAN
menu
Sledujte nás:

Vybrané články

Nejnovější články

Mikroskop v garáži a Neviditelní superhrdinové – aneb ohlédnutí za přednáškami Dnů elektronové mikroskopie

Pod taktovkou Hvězdárny a planetária Brno se na konci března uskutečnily další Dny elektronové mikroskopie (napsali jsme o nich). TESCAN, jako jeden z hlavních článků brněnského ekosystému elektronové mikroskopie, na nich samozřejmě nemohl chybět. V atraktivním programu, který spojovalo téma Hrdinů mikrosvěta, jsme měli na svědomí dvě přednášky.

Elektronový mikroskop a snímky z něj mu učarovaly už během studií v Cambridge. A ačkoliv ho profese vedla jinou cestou, nadšení pro mikroskopii mu zůstalo. Navíc se propojilo se zálibou v pavoucích. Tato neobvyklá kombinace spolu se souhrou okolností vyústily až ve splnění si snu – koupi vlastního elektronového mikroskopu TESCAN MIRA. Právě s jeho pomocí pořizuje Jeremy Poole umělecké snímky pavoučího světa. O ně a o svůj fascinující příběh se podělil s publikem první přednášky zaštítěné TESCANem (dozvíte se z ní mimo jiné i to, kolik pavouků má Jeremy doma)

Trojice přednášejících z Masarykovy univerzity Mgr. Nikola Hanišáková, doc. Pavel Dvořák, Ph.D. a Mgr. Martin Struk, Ph.D. nás pak vzala na výpravu za Neviditelnými superhrdiny do míst, na kterých bychom je mnohdy vůbec nečekali. Věděli jste například, že mikroorganismy se podílí i na korozi? Že díky mikroorganismům můžeme produkovat biologickou alternativu zemního plynu? A že to, co je pro nás toxické, mikroorganismům naopak chutná? Nebo že genové inženýrství nám otevírá dveře k možnostem, jak efektivně zpracovat odpadní materiál? Nechte se zlákat do mikrosvěta, který nás obklopuje úplně všude!

Pokud Vás přednášky bavily, nenechte si atmosféru Dnů elektronové mikroskopie příští rok utéct naživo a vydejte se s námi za spoustou mikrodobrodružství.

09.06.2023