TESCAN
menu
Sledujte nás:

Vybrané články

Nejnovější články

Cambridge, nebo Brno?

Symbolicky v knihovně augustiánského opatství v Brně, jehož opatem byl otec genetiky Gregor Johan Mendel, se natáčel rozhovor Hyde Parku Civilizace s laureátem Nobelovy ceny za chemii Richardem Hendersonem. V Brně především proto, že jak on sám v rozhovoru zmiňuje, není na světě další takové město, ve kterém by se tolik lidí věnovalo elektronové mikroskopii.

Richard Henderson, skotský biofyzik a molekulární biolog

Richard Henderson je skotský biofyzik a molekulární biolog, který jako první úspěšně vytvořil trojrozměrný obraz biologické molekuly s atomárním rozlišením pomocí techniky známé jako kryoelektronová mikroskopie. Díky jeho práci se můžeme dívat na jednotlivé atomy živé přírody a zkoumat procesy v živých organismech, aniž bychom je zabili, když se na ně díváme, jako tomu je u elektronové mikroskopie.

Rozhovor nebyl jedinou návštěva Brna, kterou Richard Henderson podnikl. Potkat jste se s ním mohli také během 16. ročníku Mezinárodního mikroskopického kongresu, který proběhl v září loňského roku a jehož byl TESCAN platinovým partnerem.

A hlavní město elektronové mikroskopie na něj očividně udělalo velký dojem. V rozhovoru se jej Daniel Stach zeptal: „Kdybyste teď přemýšlel, kde působit jako doktorand, šel byste raději na Cambridge, nebo do Brna?“

Pokud tipujete, že by si vybral Brno, máte pravdu. Richard Henderson mladým studentům přímo doporučuje, aby jeli do Brna. Udělali si tu bakaláře či magistra, získali základy výzkumu a než se pustí do podrobností, podívali se po světě, co se kde děje a měli přímé zkušenosti s tím, jak kde výzkum probíhá. Což jim dá skvělý základ pro rozhodnutí, kudy se dále vydat – nemusí totiž jít jen akademickou cestou, mohou se na výzkumu podílet přímo u některého z výrobců elektronových mikroskopů. Třeba v TESCANu.

Ostatně, podívejte se na rozhovor sami a nechte se inspirovat nakažlivým nadšením Richarda Hendersona pro vědu.

01.03.2023