Mineralogické aspekty jsou založeny na automatizované mineralogii, využívající analyzátor TESCAN TIMA. TESCAN TIMA poskytuje informace o distribuci minerálů a pórů v horninách. Tento přístup se nejčastěji používá u „konvenčních“ rezervoárových hornin, tvořených hrubozrnnějšími sedimenty. Lze identifikovat důležité minerály lemující póry i samotnou pórovitost. Nástroje pro analýzu obrazu se používají k poskytování informací o velikosti a geometrii pórů a dalších vlastnostech.
- Katodoluminiscence (CL) pomáhá identifikovat růst mladších minerálů na klastických zrnech, například křemenný cement v křemenných pískovcích, které mohou blokovat póry.
- Metodu automatizované mineralogie lze také použít k charakterizaci „nekonvenčních“ ložisek, tvořených jemnozrnnými sedimenty, jako je břidlice.
- Modální mineralogie také pomáhá předvídat reakci na frakování, používané při těžbě těchto ložisek.
- Texturní analýza v kombinaci s mineralogickým složením se používá k identifikaci různých sedimentárních facií z materiálu získaného vrtným průzkumem.
- Povrchová úprava každého průřezu vytvořeného FIB je velmi jemná a může odhalit detaily o velikosti nanometrů. Technika FIB je tedy optimálním nástrojem pro získání 3D rekonstrukcí a vyhodnocení propustnosti hornin.
- CoreTOM lze použít k získání víceúrovňových dat mikro-CT na vrtných jádrech do délky 1 metru a průměru 300 mm. Dynamický mikro-CT lze navíc použít k provádění nepřerušovaných in situ experimentů zkoumajících témata, jako je deformace hornin a tok kapalin skrz horniny.